Dziś sklepowe półki są po brzegi wypełnione kolorowymi zabawkami, wyposażonymi w efekty świetlne i dźwiękowe.
W jaki więc sposób drewniane klocki miałyby im dorównać? 

 

Klocki drewniane są naprawdę świetną zabawką

Warto podkreślić, że te kolorowe, świecące i grające zabawki „dyktują” gotowe sposoby zabawy. Dzieci mające w pobliżu tego rodzaju przedmioty, zazwyczaj są zdecydowanie bardziej obserwatorami, niż czynnymi ich użytkownikami. To zupełnie inaczej jak w przypadku klocków. Te bardziej rozbudzają dziecięcą wyobraźnię i motywują je do większej aktywności. Im kreatywniejsze jest dziecko, tym więcej frajdy sprawia mu zabawa tymi drewnianymi elementami. A te przecież też mogą być wykończone na różne sposoby, czego dowodem są między innymi zestawy klocków dostępne w naszej ofercie. W końcu drewniane klocki wcale nie muszą być wyłącznie prostopadłościanami. Mogą przybierać różne kształty, mogą być kolorowe i mieć nawet rozmaite oznaczenia graficzne, cyfry, litery itp. Czy to jedyna zaleta tej zabawki? Zdecydowanie nie!
 

Korzyści zabawy drewnianymi klockami

O korzyściach płynących z zabawy drewnianymi klockami można by wypowiadać się w nieskończoność. Ku zaskoczeniu jedną z nich jest to, że dziecko nie bawi się nimi według ścisłej instrukcji, ale zgodnie z własnym zamysłem, w oparciu o własną wyobraźnię. Jeśli klocki posiadają grawer w postaci liter lub cyfr, to jednocześnie wspomagają naukę. Bardzo ważną korzyścią jest to, że klocki drewniane ćwiczą sprawność manualną, małą motorykę, a także koordynację oko-ręka. Wielu badań niejednokrotnie udowodniło, że klocki z drewna rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną oraz koncentrację. Co więcej, uczą cierpliwości, planowania, a nawet rozwiązywania problemów. Zapomnieć nie można tu również o bezpieczeństwie. Trudno wyobrazić sobie zabawkę z trwalszego i przede wszystkim ekologicznego materiału, który nie szkodzi dzieciom, nawet gdy umieszczą je w buzi. Klocki te nie mają żadnego negatywnego wpływu na dziecko, nie rozdrażniają go, nie wywołują nadmiernej stymulacji. Bardziej uspokajają i wyciszają.
 

W takim razie, jakie klocki drewniane wybrać?

Wybór klocków drewnianych jest bardzo duży, ale przechodząc już do rzeczy, należy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak:
  • Bezpieczeństwo – z jakiego drewna i jakiej jakości zostały wykonane. Czy przede wszystkim farby i lakiery użyte w produkcji spełniają wszelkie atesty i są bezpieczne, odpowiednie dla dzieci. Czy zestaw nie zawiera zbyt małych elementów, które mogłyby z łatwością zmieścić się w buzi.
  • Uniwersalność – jakie elementy zawiera zestaw. Najlepiej rozejrzeć się za klockami, które posłużą przez dłuższy czas. Chodzi o to, aby zawierały przeróżne elementy, różne kształty, a na nich cyfry, litery, dzięki czemu będą mogły służyć dziecku przez dłuższy czas, na początku tylko do układania, a później również do nauki.

Drewniane klocki to naprawdę świetna zabawka dla dzieci. Mogą po nie sięgać maluchy, które ukończyły zaledwie pierwszy rok życia. Muszą być tylko dopasowane do tego przedziału wiekowego. Najlepiej od razu kupić większy zestaw, zestaw różnokolorowych, różnokształtnych elementów, które posłużą do budowania wielkich budowli. W końcu dziecięca wyobraźnia nie zna granic, więc warto udostępnić swoim pociechom jak największe pole do popisu. To na pewno je uszczęśliwi.