Jak często zmieniać pościel?

Pościel nie brudzi się tak szybko, jak na przykład bielizna osobista, ale zdecydowanie wymaga częstego prania dla utrzymania właściwej higieny. W takim razie jak często trzeba to robić? Co jaki czas należy zmieniać pościel?
 

Dlaczego trzeba i w ogóle jak często zmieniać pościel?

Zdarza się, że klienci przy okazji zakupów w naszym sklepie pytają, jak często zmieniać pościel. Niektórzy mają duże wątpliwości. Zdarzają się również sprzeczne informacje na ten temat. Postanowiliśmy więc napisać kilka słów od siebie. Otóż pościel bawełniana podobnie jak flanelowa, satynowa czy z makosatyny jest źródłem roztoczy. Znajdują się w niej mikroskopijnych rozmiarów odpady – zrogowaciały ludzki naskórek, sierść domowych pupili, a nawet resztki jedzenia. Ponadto w pościeli mogą gromadzić się miliony bakterii, które wywołują różne schorzenia. Bardzo ważne jest to, aby o wymianie pościeli pamiętali przede wszystkim alergicy. To w takim razie jak często zmieniać pościel? Tak naprawdę nie ma na to konkretnej odpowiedzi. Przecież różne sytuacje mają miejsce i różne osoby w tej pościeli śpią. Jeśli ktoś chorował i leżał w łóżku, to nie będzie czekał na termin prania pościeli, który sobie wyznaczył przed chorobą. Należy więc dostosować się do okoliczności. Poza tym powszechnie panuje przekonanie, że wystarczy ją prać raz na miesiąc. Jednak niektórzy robią to, co dwa tygodnie, a nawet co tydzień. Trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Pościel powinno się zmieniać, nawet jeśli wydaje się, że jest jeszcze czysta. W końcu bakterii, grzybów i roztoczy nie widać gołym okiem. Skoro wiadomo już, co ile zmieniać pościel, to w takim razie czym grozi lekceważenie tego obowiązku? O tym poniżej.
 

Jak często zmieniać pościel, a konkretnie czym grozi zbyt rzadkie zmienianie pościeli?

Zdarzają się osoby, które lekceważą konieczność regularnej zmiany pościeli. Nie ma znaczenia, czy jest to pościel flanelowa, bawełniana, satynowa czy może z makosatyny. Każdą trzeba zmieniać i prać regularnie, a nawet częściej, gdy pojawia się taka potrzeba. Specjaliści informują, że wiele osób lekceważy powagę sytuacji, narażając się na liczne choroby. Bardzo rzadko zmieniana pościel satynowa i każda inna prowadzi do zachorowania na astmę, kataru i egzemy.
 

Co ile zmieniać pościel – co o tym sądzą naukowcy?

Naukowcy też mają swoje zdanie na ten temat. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono nawet liczne badania. I okazało się, że 20 proc. mieszkających tam ludzi zmienia pościel częściej niż raz w miesiącu, ale 40 proc. robi to raz na tydzień. Z kolei 36 proc. badanych przyznało się do zmiany pościeli co dwa tygodnie. Do badania przystąpiło 2000 osób. Z przeliczeń wynika, że co 5. osoba zmienia pościel raz na miesiąc. Naukowcy stwierdzili, że to zdecydowanie zbyt rzadko.

Nie ma znaczenia, czy jest to pościel z makosatyny, flanelowa, bawełniana czy satynowa. Nie ma znaczenia jej rozmiar, wzór czy to, w czyjej sypialni się znajduje. Trzeba ją prać odpowiednio często. Najlepiej raz w tygodniu lub chociaż raz na dwa tygodnie. W naszej ofercie można znaleźć wysokiej jakości pościel, która bez względu na częstotliwość prania będzie zawsze taka sama. Rozmiar ani kolor na pewno się nie zmieni. Dlatego ważne jest to, aby wybierając pościel, zwrócić uwagę na jej jakość, która jest najważniejsza. W razie potrzeby chętnie pomożemy w tym wyborze. Udzielimy też wskazówek dotyczących prania, choć tak naprawdę wszystkie zalecenia producenta znajdują się na metce. Przed przystąpieniem do prania trzeba się z nimi uważnie zapoznać.