Jak dobrać obrus?

Obrus jest wciąż modnym nakryciem stołu stosowanym w aranżacji różnych pomieszczeń, mając tu na myśli m.in. kuchnię, jadalnię, jak i też salon. Pytanie tylko, jaki wybrać? Czy inaczej, jak dobrać obrus? Ich wybór jest ogromny, a decyzję podjąć nie jest wcale łatwo. Z naszą pomocą stanie się to dużo prostsze.
 

Obrusy na stół w różnych rozmiarach i kształtach

Już na samym początku należy podkreślić, że obrusy na stół dzielimy ze względu na rozmiar i kształt. W sprzedaży dostępne są małe obrusy idealnie pasujące na stoliki kawowe, a także te większe i duże, z powodzeniem zakrywające równie obszerne blaty. Jeśli chodzi o obrus wymiary są naprawdę bardzo różne. Te mniejsze mają zaledwie około 30 x 100 cm i często zwane są bieżnikami. Największe, także dostępne w naszej ofercie mają nawet 175 x 400 cm. Z uwagi na tak dużą różnorodność, wiele osób ma niemały problem i intensywnie zastanawia się nad tym, jak dobrać obrus. Musi w końcu pasować do posiadanego stołu, a każdy z nas ma prawo do zakupu stołu o dowolnych wymiarach. Mamy więc kilka wskazówek. Nasi klienci często pytają, ile powinien zwisać obrus. Długość części zwisającej powinna wynosić od 20 do 25 cm. W związku z tym, jeśli stół ma wymiary 90 x 150 cm, to obrus powinien mieć przykładowo 140 x 200 cm. Poza rozmiarem trzeba wybrać jeszcze kształt. Obrusy są nie tylko prostokątne, ale też kwadratowe, okrągłe i owalne. Kształt obrusu należy dostosować do kształtu blatu.
 

Obrusy na stół – rodzaj materiału

Z rozmiarem nie jest aż tak trudno, jak z rodzajem materiału, bo wystarczy kierować się wspomnianą powyżej zasadą i wszystko od razu wydaje się oczywiste. Rodzaj tkaniny wykorzystanej do produkcji obrusu to zdecydowanie trudniejszy temat. Radzimy więc i w tej kwestii. Pytanie w takim razie jak dobrać obrus pod kątem rodzaju tkaniny? Do najczęściej wybieranych należą te poliestrowe. Podobną popularnością cieszą się poliestrowo-bawełniane. Obrusy te dają się łatwo prać i prasować, a w dodatku bardzo ładnie układają się na stole. Bez względu na to, kto, jaki wybierze, poliestrowy czy bawełniano-poliestrowy, będzie to dobry wybór.
 

Obrusy na stół w wielu modnych wzorach i kolorach

Wiedząc już, ile powinien zwisać obrus, a także z jakiego rodzaju materiału najlepiej, by był wykonany, nie pozostaje nic innego, jak tylko skupić się na wzorach i kolorach. A pod tym względem wybór jest naprawdę ogromny. Bardzo modne od pewnego czasu są obrusy zdobione motywami zwierzęcymi jak na przykład wężowym wzorem, czyli wzorem przypominającym skórę węża. Wiele osób wybiera też motywy roślinne, jak chociażby liście palmy czy paproci. Największą popularnością cieszą się te wyszywane, szczególnie błyszczącą nicią. Są bardzo eleganckie i do eleganckich, nowoczesnych wnętrz pasują najbardziej. Musimy pamiętać, że wybierając obrus wymiary są bardzo ważne, ale i równie istotny jest sam kolor. O kolorach można by tu wypowiadać się bardzo długo. Często wybierane to przede wszystkim białe, beżowe, brązowe i kremowe. Kupić dziś można obrusy w kolorze bordowym, niebieskim, a nawet czarnym i takie właśnie propozycje znajdują się również w naszej ofercie. Wybór kolorów i odcieni jest bardzo duży. Warto zainteresować się obrusami w kolorze liliowym, pudrowego różu, czy srebrnoniebieskim. Przepiękne są zarówno obrusy w mocnych, nasyconych kolorach, jak też w pastelowych odcieniach.
 

Podsumowanie

Z powyższego wynika, że kupując obrus wymiary są pierwszym kryterium, na które należy zwrócić uwagę. Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, ile powinien zwisać obrus. Mając już tę wiedzę, pozostaje tylko przejść do wyboru materiału, wzoru i koloru. Wybrany obrus powinien pasować nie tylko do samego mebla, ale całego pomieszczenia. Pełni przecież funkcję nakrycia i dekoracji.