To, co wyróżnia drewniane zabawki, to przede wszystkim ich naturalna trwałość, która automatycznie nadaje im wyjątkowej wartości. Choć często uchodzą za bardzo proste, to jednak są zarazem ponadczasowe i naprawdę świetnie bawią. Drewniane zabawki mogą służyć przez wiele długich lat. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można je odnowić. 

 

Możliwość odnawiania to jest to, co daje drewnianym zabawkom przewagę nad plastikiem

Plastikowe zabawki przyciągają uwagę dźwiękiem, efektami świetlnymi i trwałym kolorem. Jednak okazuje się, że to drewniane w wielu kwestiach mają nad nimi przewagę. Kiedy plastikowe z powodu zużycia lądują w koszu, drewniane można jeszcze odnowić i korzystać z nich w dalszym ciągu. Wystarczy odpowiednio się do tego przygotować oraz zgromadzić specjalne narzędzia i farby, aby następnie móc zabrać się już za to, co najważniejsze. Przy odrobinie zaangażowania stare drewniane zabawki mają szasnę zyskać nowe życie, także nowy, atrakcyjny wygląd.
 

Jak odnawiać drewniane zabawki?

Choć wydaje się inaczej, odnawianie drewnianych zabawek jest całkiem proste, więc czynność tę można spokojnie wykonać samodzielnie i to przy niedużym nakładzie czasu i pracy. Należy więc zabrać się do tego w następujący sposób.
 
  • Przygotowanie powierzchni
Jeśli zabawka składa się z kilku elementów, wszystkie trzeba rozkręcić, by móc pomalować każdy z osobna. Przed malowaniem trzeba oczyścić drewno, aby było gładkie i suche. Jeśli są widoczne jakieś tłuste zabrudzenia, plamy, najlepiej usunąć je przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej, a następnie dokładnie osuszyć. Jeszcze na chwilę przed przystąpieniem do malowania trzeba te elementy oszlifować papierem i pozbyć się pyłu na przykład przy użyciu odkurzacza.
 
  • Malowanie pierwszej warstwy
Dopiero na tym etapie można przystąpić do nałożenia pierwszej warstwy farby. Malować należy pędzlem z włosiem syntetycznym. Najlepiej robić to w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Malowanie trzeba rozpocząć od trudno dostępnych miejsc, nakładając grubą warstwę farby i rozprowadzając ją po całości.
 
  • Malowanie drugiej warstwy
Kiedy pierwsza warstwa farby wyschnie, należy oszlifować ją aż do uzyskania idealnej gładkości, przy użyciu papieru ściernego o gradacji 320. Powstały pył, trzeba usunąć, a później nałożyć kolejną warstwę farby. Po wyschnięciu pozostaje już tylko przejść do zmontowania poszczególnych elementów w jedną całość, tak by zabawka zyskała pełną sprawność.
 

O czym należy pamiętać, odnawiając drewniane zabawki?

Przed przystąpieniem do odnawiania drewnianych zabawek trzeba wybrać farbę. I nie powinna to być pierwsza lepsza farba, czy najtańsza w ofercie sklepu. Musi to być produkt wysokiej jakości. Przede wszystkim farba do drewna z atestem dla dzieci. Chodzi tu o ich bezpieczeństwo. Wybór tych farb jest duży, więc z wyborem nie powinno być problemu. Jeśli zabawki mają być różnokolorowe, trzeba zainwestować w kilka opakowań farb różnych kolorów.

Drewniane zabawki warto kupować nie tylko dlatego, że są trwałe, bezpieczne, bawią i uczą, ale również z tego względu, że można je odnawiać, odświeżać i wykorzystywać je do zabawy w kolejnych latach. Na przykład jeden zestaw drewnianych klocków może służyć wszystkim dzieciom w rodzinie. Dotyczy to także innych zabawek drewnianych, a wybór ich jest ogromny. Także w naszym sklepie nie brakuje ciekawych propozycji. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z ofertą oryginalnych, interesujących i przede wszystkim bezpiecznych zabawek z drewna.