Kiedy nadchodzą jesienne wieczory, chętnie sięgamy po koce. A gdy robimy to często, musimy liczyć się z równie częstym ich praniem. Trzeba pamiętać, że koce są wykonane z różnych materiałów i każdy z nich może wymagać dostosowania się do innych zaleceń.
 

Koce prać w pralce czy ręcznie?

Faktycznie koc potrzebuje specjalnego traktowania, dlatego powinniśmy dostosować się do zaleceń z metki. Często słyszy się, że tego rodzaju rzeczy należy prać ręcznie, ponieważ tylko wtedy zachowają swoje właściwości i nie ulegną zniszczeniu. Trzeba mieć na uwadze to, że koce bywają grube, co niestety znacznie utrudnia ich pielęgnację. Okazuje się natomiast, że jeśli producent nie zalecił inaczej, to można spokojnie umieścić je w pralce. Należy tylko pamiętać o tym, że pralka musi mieć wsad o pojemności minimum 4 kg. Nawet jeśli wydaje się, że koc nie jest zbyt duży i gruby, to jednak namoczony może ważyć dużo więcej. Ważne jest także to, aby wybrać właściwy dla danego koca program. Na przykład przeznaczony dla delikatnych tkanin. Tylko wtedy będzie można spodziewać się, że koc po praniu będzie wyglądał identycznie, jak przed praniem, a więc nie straci swojej formy, rozmiaru i koloru.
 

Jak prać koc? Zacznijmy od przygotowania

Zanim koc wyląduje w pralce, warto go wcześniej przygotować. Nie powinno się wkładać go do pralki w postaci zwiniętej. Lepiej go po prostu złożyć i to starannie. Dzięki temu będzie można uniknąć negatywnych skutków wirowania. Nie należy też umieszczać go w pralce z innymi tkaninami, na przykład z ubraniami. Oczywiście można prać na przykład dwa koce jednocześnie, ale muszą być wykonane z tej samej tkaniny, a zalecenia producentów powinny być identyczne. Skoro już wiemy, jak prać koc, przejdźmy do tematu temperatury.
 

Jak prać koc, tzn. w jakiej temperaturze?

Prawda jest taka, że od temperatury, w jakiej wypierzemy swój koc, będzie wiele zależało. Przede wszystkim to, czy nie straci koloru i formy, ale i właściwości czy trwałości. Temperatura wobec tego nie może być zbyt wysoka, ale i z drugiej strony zbyt niska. Chodzi o to, że koc ten musi się przecież wyprać. Dlatego producenci zalecają, aby robić to w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Zdecydowanie nie zalecają wyższej temperatury. Osoby, które nie wiedzą jak prać koc, bardzo często również dopytują, czy wirować. I to jest bardzo ważna sprawa. Trzeba mieć na uwadze to, że koce bardzo mocno chłoną wodę. Jeśli nie poddamy ich wirowaniu, zapewne będzie nam trudno je wysuszyć. Tak więc wirowanie jest, jak najbardziej na plus. Dobrze jest tylko zrobić to na niedużych obrotach. Na przykład, jeśli koc jest wełniany, to powinno się ustawić obroty na poziomie 400. Im tkanina będzie delikatniejsza, tym mniejsze muszą być obroty wirowania.
 

Jak prać koc, jakie środki do prania stosować?

Środki do prania koców też są bardzo ważnym tematem. Jeśli chodzi o detergent do tego rodzaju tekstyliów, zaleca się płyny do prania zamiast proszków. Przede wszystkim dlatego, że daje się z łatwością wypłukać, dużo łatwiej niż proszek. Dotyczy to między innymi koców z długim włosiem. Najlepiej wybrać płyn do delikatnych tkanin. Dzięki temu koc nie straci swojej miękkości i tak przyjemnej w dotyku struktury. Do prania można dodać kilka kropli olejku zapachowego, który nada tkaninie wyjątkowej woni.

Poprawnie wyprany koc będzie służył przez długie lata. Tym bardziej, jeśli będzie to koc wysokiej jakości. A takie właśnie mamy w naszej ofercie, więc korzystając z okazji, serdecznie zapraszamy do sklepu. W razie potrzeby służymy też radą.