Jak prać kołdrę z mikrofibry i fizeliny?

Niezależnie od tego, czy mamy kołdrę z mikrofibry, czy z fizeliny, powinniśmy prać ją regularnie, a pierwszy raz od razu tuż po zakupie. Jak to robić, by nie straciła swoich właściwości? Podpowiadamy!
 

Jak prać kołdrę z mikrofibry i fizeliny? Kilka praktycznych wskazówek

W zasadzie na pytanie, jak prać kołdrę można byłoby odpowiedzieć – zgodnie z zaleceniami producenta. Te widoczne są na metce. Mamy jednak kilka praktycznych rad, które warto poznać przed zabraniem się za tę czynność.
Kołdrę z mikrofibry i fizeliny można spokojnie prać w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Nie ma też przeciwwskazań do wirowania. Nie powinno się jednak chlorować pościeli, ani też prasować. Nie zaleca się również czyszczenia chemicznego.
Wkładając kołdrę do pralki, trzeba pamiętać o wyborze odpowiedniego programu. Nie powinien być zbyt krótki, ponieważ ze względu na grubość i wielkość kołdry, w krótkim czasie nie wypierze się dokładnie.
 

Jak suszyć kołdrę z mikrofibry i fizeliny?

Pranie to ważna czynność i ma na celu właściwą pielęgnację kołdry. Drugą równie istotną jest jej suszenie. Kołdra będzie miękka i puszysta tylko wtedy, jeśli zostanie odpowiednio wysuszona. Najlepiej rozwiesić ją na zewnątrz w ciepły i wietrzny dzień. Można ją także suszyć w pomieszczeniu. Jeśli kołdra jest bardzo gruba, tuż po wypraniu, czasem lepiej skorzystać z opcji dwukrotnego wirowania. Warto też od czasu do czasu roztrzepywać kołdrę podczas suszenia, co korzystnie wpłynie na jej puszystość.
Bardzo ważne jest również to, aby kołdrę wyciągnąć z pralki od razu po wypraniu. Pozostawienie jej w zamknięciu może przyczynić się do powstania ognisk pleśni i to już po upływie kilku godzin. To może także doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. A nie po to przecież się ją pierze, by jej stan pogarszać.
 

Dlaczego kołdra z mikrofibry i fizeliny powinna być prana?

Niektórzy już wiedzą, że kołdra z mikrofibry czy z fizeliny musi być prana, a następnie w odpowiedni sposób suszona, ale nie rozumieją dlaczego. Przecież nie styka się bezpośrednio ze skórą, a poszewki, jakie na nią nakładają, są prane regularnie.
Otóż poszewki w stu procentach nie chronią kołdry. Tak więc ma ona bliski kontakt z ciałem użytkownika i to przez co najmniej kilka godzin dziennie. Kołdry są siedliskiem roztoczy, a także bakterii i wirusów. To w nich gromadzi się nawet pot.
Ponadto wiadomo, że dużo przyjemniej jest przykrywać się czystą kołdrą, niż tą, która jest używana od dłuższego czasu i już dawno straciła zapach świeżości. Niektórzy wietrzą swoją kołdrę regularnie i jest to bardzo pozytywne zachowanie. Jednak postępując nawet w ten sposób, nie da się uniknąć konieczności systematycznego prania.
Z uwagi na to, że kołdry można prać w pralce, nie stwarza to większego kłopotu. Nie należy więc z tej ważnej czynności rezygnować. Najlepiej prać kołdrę raz na 3 – 6 miesięcy. To zapewni jej ochronę przed roztoczami i zanieczyszczeniami, a użytkownikowi przyjemny i spokojny sen.

Tak naprawdę pranie kołdry z mikrofibry czy fizeliny jest czynnością, którą powinno się wykonywać ze zwykłej potrzeby utrzymania właściwej higieny i dla własnej przyjemności. Zaniedbana kołdra nie posłuży przez dłuższy czas. Szybko straci swoje właściwości, a spanie pod nią będzie wywoływało ogromny dyskomfort. W naszym sklepie można znaleźć kołdry szyte z materiałów wysokiej jakości. Są wytrzymałe i odporne na zniszczenia. To oznacza, że nawet częste pranie nie będzie dla tych tekstyliów żadnym zagrożeniem. Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami na metce. Warto więc pamiętać o systematycznym praniu, które przedłuży żywotność kołdry i utrzyma jej właściwości.