Jak prać poduszki? To zależy od ich poszycia i wypełnienia

Tyle mówi się na temat powodów bezsenności. Wymienia się zwykle niewygodny materac, suche powietrze, może nawet hałas, a zapomina o tym, co może mieć równie duży wpływ na jakość snu. Chodzi tu o poduszki. Jak je prać, by zawsze były czyste i świeże, a w czasie prania nie uległy zniszczeniu?
 

Jak prać poduszki – kilka cennych wskazówek

Poduszki niezależnie od tego, z czego są wykonane, pochłaniają kurz, wilgoć, a nawet pot ich użytkowników. W niektórych pojawiają się nawet roztocza, mole i inne robaki, które uwielbiają takie właśnie wilgotne środowisko. Dlatego powinno się o nie dbać. I nie chodzi tu wyłącznie o wystawianie poduszek na mróz czy intensywne promienie słońca, ale również o regularne ich pranie.
Przed przystąpieniem do prania trzeba ustalić, co znajduje się w środku, jakie jest wypełnienie. To na tej podstawie dobiera się program prania, rodzaj środka piorącego, metodę suszenia itd.
 

Jak prać poduszki z pierza?

W sprzedaży dostępne są poduszki z pierza. Niektórzy bardzo je sobie chwalą, ale tego rodzaju wypełnienie nie służy alergikom. Zabierając się za ich pranie, trzeba pamiętać o tym, aby nie przeciążać pralki. A więc jak prać poduszki z pierza? Na pewno pojedynczo. Przed umieszczeniem poduszki w pralce, należy sprawdzić, czy nie ma żadnych dziur i pióra nie wydostają się na zewnątrz. Najwygodniej jest, gdy pralka posiada specjalny program prania puchu. Jeśli go nie ma, najlepiej wybrać program do prania delikatnych rzeczy. Temperatura wody powinna wahać się na granicy 30 – 40 stopni Celsjusza. Najlepsza pora na pranie poduszek z pierza to ciepły słoneczny dzień. Na słońcu pióra szybko wysychają. Warto od czasu do czasu wstrząsnąć poduszką, aby rozbić zlepiające się od wilgoci pióra i tym samym wspomóc suszenie.
 

Jak prać poduszki syntetyczne?

Piorąc poduszki do spania syntetyczne, trzeba sprawdzić wcześniej, z jakich materiałów zostały wykonane. Na przykład poduszki z naturalnego lateksu można prać tylko ręcznie. Niektóre nadają się wyłącznie do czyszczenia na sucho. Przed przystąpieniem do prania poduszki, należy zwrócić uwagę na treść metki. Jeśli nie ma specjalnych zaleceń, poduszkę tę można umieścić w pralce i wyprać w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Temperatura nie może być zbyt wysoka. Najlepiej unikać też wirowania.
 

Jak prać poduszki dekoracyjne?

W każdym domu znajdują się także poduszki dekoracyjne. Te tym bardziej są narażone na kurz i inne zanieczyszczenia. Ich pranie na szczęście nie powinno stwarzać kłopotu. Same poduszki można bez problemu prać w pralce tak jak te przeznaczone do spania. Najbardziej trzeba uważać na poszewki, które bywają mocno zdobione i delikatne. Na szczęście są zdejmowane. Decydując się na pranie w pralce, trzeba wybrać stosowny program – do delikatnych rzeczy. Nie powinno się również wkładać do pralki zbyt wielu poszewek, aby nie uległy rozciągnięciu czy skręceniu. Najlepiej przekręcić je na lewą stronę, chroniąc w ten sposób wszystkie umocowane do tkaniny ozdoby. Warto też zrezygnować z wirowania.

Wbrew pozorom pranie poduszek zarówno tych do spania, jak i dekoracyjnych, jest całkiem łatwe i przede wszystkim możliwe. Ważne jest tylko to, aby zająć się tym w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami producenta i z zachowaniem należytej ostrożności. Informacje i wskazówki dotyczące sposobu prania znajdują się na metce. Przed przystąpieniem do czynności trzeba się z nimi zapoznać. Regularnie prane poduszki i poszewki zapewnią im świeżość i czystość, a one same stworzą we wnętrzu przyjemną atmosferę.