Obrus należy do tej grupy tekstyliów, które są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju plamy oraz inne zniszczenia. A naprawdę niewiele trzeba, by nakrycie to szybko pozbawić atrakcyjnego wyglądu. Dobrym przykładem jest wosk. Woskowa plama na obrusie wydaje się nie do usunięcia. Jednak czyżby na pewno? 

 

Jak usunąć wosk z obrusu – sprawdzone sposoby

Plama z wosku na nowym czy co gorsze, ulubionym obrusie wydaje się totalną katastrofą. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów walki z takimi problemami. Czasem trzeba zastosować kilka z nich, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Choć pracy przy tym jest dużo, najważniejsze i tak jest to, że postępując według sprawdzonych wskazówek, da się te obrusy uratować. Poniżej proponujemy najskuteczniejsze techniki.
 
  • Poczekaj aż wosk zaschnie
Wiele osób zanim dotrze do informacji jak usunąć wosk, czym prędzej chwyta za ścierkę i próbuje go zetrzeć. Postępując w ten sposób, można jedynie znacznie pogorszyć sytuację, wcierając wosk jeszcze głębiej w tkaninę. Gdy przydarzy się taka sytuacja, trzeba po prostu spokojnie poczekać, aż wosk ten wyschnie. Jeśli natomiast komuś się mocno śpieszy i chciałby natychmiast usunąć wosk na obrusie, powinien posłużyć się lodem. Wystarczy umieścić go na woskowej plamie i chwilę odczekać. Tym sposobem szybko się schłodzi i stwardnieje. Wówczas wystarczy tylko delikatnie go zerwać. Może uda się zrobić to w całości, a może tylko częściowo. W tej sytuacji trzeba pójść o krok dalej i tym razem posłużyć się żelazkiem.
 
  • Zaprasuj wosk gorącym żelazkiem
Po schłodzeniu plamy, wiele osób nadal zastanawia się nad tym, jak usunąć wosk z obrusu, ponieważ on nadal się na nim znajduje. W związku z tym na wosk trzeba położyć serwetkę śniadaniową i przeprasować ją gorącym żelazkiem. Rozgrzany zostanie przez nią wchłonięty w całości. Kolorowy wosk na obrusie nie może być usuwany tą metodą.
 
  • Zastosuj spirytus
Kiedy mamy do czynienia z obrusem z jedwabiu, najlepiej posłużyć się spirytusem. Nie zaleca się stosowania gorącego żelazka na delikatnych tkaninach. Tak jak wspomnieliśmy na początku, należy odczekać chwilę, aż wosk wyschnie i całkiem się schłodzi, a następnie oderwać go. To, co pozostanie, trzeba przetrzeć wacikiem nasączonym w spirytusie.
 
  • Wybierz szare mydło w przypadku tkanin syntetycznych
Dla tych, którzy nadal zastanawiają się nad tym, jak usunąć wosk wyraźnie widoczny na obrusie, mamy jeszcze jedną radę. Chodzi tu o szare mydło. Kiedy sprawa dotyczy tkaniny syntetycznej, warto posłużyć się szarym mydłem. Trzeba po prostu zaprać  tę część obrusu z użyciem wspomnianego produktu.
 
  • Na koniec płyn do naczyń
Istnieje jeszcze inny sposób, a mianowicie płyn do naczyń. Też dobrze usuwa wosk na obrusie. Wystarczy nanieść odrobinę płynu na plamę, a następnie włożyć tkaninę do pralki. Po wypraniu nie powinno pozostać najmniejszego śladu.
 

Czego nie robić usuwając wosk na obrusie?

Szukając informacji na temat tego, jak usunąć wosk z obrusu, można trafić na różne wskazówki. Czasem są to informacje nieprawdziwe, wprowadzające czytelników w błąd. Warto więc wspomnieć, czego nie robić, zauważając wosk na obrusie. Otóż nigdy nie należy usuwać plamy z wosku przy użyciu rozpuszczalników chemicznych. Składniki, jakie zawierają, mogą uszkodzić materiał. Dotyczy to przede wszystkim kolorowych obrusów. Nie wolno też zbyt intensywnie pocierać woskowej plamy jakimkolwiek innym środkiem, czy próbować za wszelką cenę zdrapać wosku ostrym narzędziem.
 

Podsumowanie

Powyższe porady to proste sposoby na skuteczne usuwanie woskowych plam z obrusów. Poszczególne metody powinno się stosować zgodnie z zaistniałą sytuacją, tak by faktycznie pozbyć się wosku i nie zaszkodzić tkaninie.