Jaki obrus na owalny stół?

Owalny stół to bardzo praktyczny i ładny mebel. Często jest kupowany do przestronnych jadalni, bo właśnie w takich wnętrzach prezentuje się najlepiej. Pytanie tylko, jaki obrus do niego dobrać? Choć pomysłów zazwyczaj nie brakuje, trudno zdecydować się na konkret. W związku z tym podpowiadamy!
 

Owalny czy prostokątny – jaki obrus wybrać na owalny stół?

Wybór obrusów, które idealnie pasują na owalny stół, jest bardzo duży. Wśród tych tekstyliów są nawet całkiem tanie obrusy, a dobre jakościowo. Nie o tym jednak miała być mowa. Przejdźmy więc do tego, jaki kształt należy w tej sytuacji wybrać. Nie zawsze na owalnym stole musi znaleźć się owalny obrus, choć każdy chyba przyzna, że ten prezentuje się doskonale. Blat o owalnym kształcie może też pokryć obrus prostokątny. Swobodnie zwisające rogi będą tworzyły efektowną dekorację. To jednak nie wszystko. Na stole tego typu dobrze wygląda bieżnik. Można położyć go wzdłuż, a nawet w poprzek stołu, tworząc tym samym stylową dekorację zarówno samego mebla jak też całego pomieszczenia. Niektórzy decydują się na zastosowanie dwóch takich bieżników, gdy stół jest bardzo długi. Tu kombinacji jest wiele, a wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych upodobań i potrzeb. Wybierając nakrycie owalnego stołu, tak jak w przypadku każdego innego, trzeba postępować według jednej podstawowej zasady. Długość zwisu obrusu powinna wynosić minimum 20 cm, maksymalnie 25 cm. Dotyczy to obrusu dowolnego kształtu – owalnego i prostokątnego, a nawet wspomnianego bieżnika. Dzięki temu obrus będzie prezentował się elegancko.
 

Dobrze dopasowany wzór i kolor

Wybierając obrus, który będzie zakrywał owalny stół, tak jak i każdy inny, kwadratowy czy prostokątny, powinien być dopasowany nie tylko do samego mebla, ale również do otaczającej go przestrzeni. Trzeba więc skupić się na jego wzorze i kolorze, a wybór jest ogromny. Zresztą wystarczy spojrzeć do naszej oferty. Mamy mnóstwo ciekawych, modnych przede wszystkim modeli. Na owalnym stole świetnie będą prezentować się gładkie obrusy w jednolitym kolorze, jak też te wzorzyste. Wybrać można zarówno pastelowe, jasne barwy, jak i intensywne, mocne, nasycone kolory. Kupując obrus na owalny stół, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego kształt, ale również na cel przeznaczenia. Należy ustalić, czy nakrycie to będzie służyło na co dzień, czy może wyłącznie na specjalne okazje. Gładkie jednolite obrusy, szczególnie te w stonowanych kolorach są bardziej uniwersalne i gdyby nie konieczność wyprania, można by ich przez cały rok z tego stołu nie zdejmować. Warto jednak mieć też coś dla odmiany wzorzystego i w nieco żywszym, intensywniejszym, bardziej przykuwającym uwagę kolorze. Temat wzoru i koloru to sprawa mocno indywidualna. Nie zapominajmy o tym, co znajduje się wokół stołu i w całym pomieszczeniu.
 

Podsumowanie

Bez względu na to, czy stół jest owalny, kwadratowy czy okrągły, obrus musi być ładny i dobrej jakości. Tylko taki będzie się dobrze prezentował na stole, zdobił go i całe wnętrze również. Jednak gdyby tak skupić się na obrusach typowych dla stołów owalnych, należałoby wymienić wspomniane prostokątne oraz owalne. Jedynie te na takim blacie wyglądają najlepiej. Wzory i kolory to już sprawa indywidualna. I jeszcze jedno! Nie można zapominać o idealnym wymiarze. 20 – 25 cm zwisu to obowiązek również w przypadku stołu z owalnym blatem. Dobrze dobrany obrus będzie cieszył oko użytkowników i gości, a także zachęcał do częstego zasiadania przy stole w gronie najbliższych.