Aktualnie koce z mikrofibry cieszą się ogromną popularnością. Są cenione ze względu na wygląd, miękkość i przede wszystkim dobrą termoizolację. Wiele osób stawia na ten rodzaj koca w okresie jesienno-zimowym. Trzeba jednak mieć pełną świadomość tego, że zaniedbany i niepoprawnie pielęgnowany może stracić swój urok i właściwości. Jak prać koc z mikrofibry, aby móc cieszyć się nim przez długi, długi czas?
 

Czym jest mikrofibra?

Zacznijmy w ogóle od tego, czym jest mikrofibra, z której szyje się koce. Otóż jest to nowoczesny materiał, który powstaje z cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Wyróżnia się bardzo dobrą chłonnością. W związku z tym początkowo wykorzystywano ją do produkcji ścierek oraz innych tego typu przyrządów domowych. Jednak dzięki swoim właściwościom i temu, że mikrofibra jest miękka, a do tego ma właściwości termoizolacyjne, stała się alternatywą dla bawełny i polaru. Zaczęła służyć jako główny materiał do produkcji koców. Na popularność tego produktu producenci nie musieli zbyt długo czekać. Aktualnie koce z mikrofibry sprzedają się bardzo dobrze. Niektóre są całkiem gładkie, inne mają pewnego typu tłoczenia. W każdym razie wszystkie świetnie wyglądają i dobrze służą, a to najważniejsze. By jednak cieszyć się nim przez długi, długi czas, trzeba w odpowiedni sposób go pielęgnować, czyli prać.
 

W jakiej temperaturze prać koc a może po prostu, od czego zacząć?

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że koc z mikrofibry powinno się prać oddzielnie. Nie wolno go łączyć z innymi rzeczami, rzeczami z materiałów innego rodzaju. Niedostosowanie się do tej jakże ważnej zasady mogłoby spowodować, że tkanina utraciłaby swoją miękkość i delikatność. Przez to koc ten nie byłby już tym samym kocem. Przed przystąpieniem do prania tego przedmiotu, trzeba uważnie zapoznać się z informacjami na metce.
 

W jakiej temperaturze prać koc – czyli ile stopni ma mieć woda?

O zaletach koca z mikrofibry można by wypowiadać się bardzo długo, ponieważ jest ciepły, przyjemny w dotyku i wytrzymały. Jednak wystarczy jeden mały błąd podczas prania, aby stracił swoje właściwości. Dlatego należy pamiętać, aby prać go wyłącznie w niskiej temperaturze. W takim razie, w jakiej temperaturze prać koc? Temperatura powinna wynosić od 40 do 50 stopni Celsjusza. Do tego trzeba stosować delikatne detergenty. I jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Nie można stosować środków zmiękczających. Chodzi o to, że tylko wtedy można uniknąć mechacenia się materiału. Tak samo ważne jest, aby koc schnął w temperaturze pokojowej. W tym przypadku zdecydowanie odpadają wszelkiego typu suszarki, czy suszenie na zewnątrz w miejscu intensywnego nasłonecznienia.
 

Czy koce z mikrofibry można prać w pralce?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prać koce w pralce. W końcu dzisiejsze tego rodzaju urządzenia posiadają mnóstwo praktycznych funkcji, które pozwalają na pranie zarówno delikatnych, jak też trwalszych tkanin. Tak nawet jest najwygodniej, a przy tym skutecznie i szybko.

Duży wybór koców z mikrofibry stwarza wystarczającą pokusę do kupowania ich. Czasem służy, jako dekoracja, niekiedy narzuta na łóżko, a najczęściej chyba jako typowy koc do okrywania się w chłodne dni. Takie koce można znaleźć również w ofercie naszego sklepu. Wybór jest duży, a ceny przystępne, więc każdy bez problemu znajdzie dla siebie odpowiedni. A czy warto? Zdecydowanie tak. Koce te dobrze się piorą, szybko wysychają, ładnie wyglądają i zapewniają upragnione ciepło wtedy, kiedy jest naprawdę chłodno czy wręcz zimno.