Pranie pościeli jest bardzo ważną czynnością, gdyż pozwala cieszyć się jej pięknym wyglądem i wygodą użytkowania. Wysoka jakość tkaniny nie wystarczy, aby pościel ta mogła służyć przez długi czas. Trzeba zadbać o nią w odpowiedni sposób. Jak w takim ją prać?
 

W jakiej temperaturze prać pościel – częstotliwość

Zacznijmy od tego, jak często trzeba prać pościel. Jest to jednak sprawa indywidualna. Zależy przede wszystkim od takich czynników jak stopień zabrudzenia czy chociażby osobiste preferencje. Czasem wystarczy prać pościel raz w miesiącu. W letnie dni zaleca się pranie co dwa tygodnie. Zdarzają się też sytuacje, jak na przykład choroba, w których powinno się to robić nieco częściej. Nie ma znaczenia czy jest to pościel bawełniana, flanelowa, satynowa czy z makosatyny. Każda wymaga regularnej pielęgnacji. To wpłynie nie tylko na jej stan, ale również na komfort jej użytkowników. Świeża i pachnąca pościel flanelowa, bawełniana czy każda inna to gwarancja dobrego i przyjemnego snu.
 

W jakiej temperatury prać pościel – przygotowanie

Zanim zabierzemy się za pranie, pościel tę musimy w odpowiedni sposób przygotować. I nie ma większego znaczenia, czy jest to pościel satynowa, flanelowa bawełniana czy uszyta z innych materiałów. Jeśli pierzemy pościel, to tylko pościel powinna właśnie znajdować się w pralce. Jeśli jest to pościel z makosatyny, to tylko z makosatyny powinna być umieszczona wewnątrz tego urządzenia. Jeśli będzie to pościel z bawełny i w dodatku całkiem biała, można ją wcześniej namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Taka mikstura pomoże na ewentualne zabrudzenia. Warto pamiętać jeszcze o jednej zasadzie. Pościel przed umieszczeniem w pralce trzeba przekręcić na lewą stronę.
 

W jakiej temperaturze prać pościel?

I teraz, w jakiej temperaturze prać pościel? Wszystko zależy od rodzaju tkaniny, z jakiej została wykonana. By nie popełnić błędu, należy wcześniej zapoznać się z treścią metki.
 

Pościel bawełniana

Jak wiadomo, bawełna jest bardzo popularną tkaniną stosowaną w produkcji pościeli. Jej odmian jest wiele. Temperatura prania jest zależna od rodzaju bawełny i tak inną trzeba ustawić, piorąc pościel z satyny, inną z flaneli czy na przykład z kory.
 

Pościel flanelowa

Pościel z flaneli należy prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Trzeba mieć na uwadze to, że tkanina ta jest miękka i przyjemna w dotyku. W czasie prania powinno się stosować płyn do płukania, a do prania delikatne detergenty. Ma to na celu zachowanie pierwotnych kolorów tego materiału.
 

Pościel satynowa

A w jakiej temperaturze prać pościel z satyny? Temperatura powinna wynosić od 40 do 60 stopni Celsjusza. Piorąc tego rodzaju pościel, nie należy stosować żadnych wybielaczy. Tej pościeli nie powinno się wirować. Dzięki temu będzie można uniknąć problemów na etapie prasowania. Poza tym takie postępowanie zdecydowanie oszczędzi włókna tkaniny.
 

Pościel z makosatyny

Pościel z makosatyny jest przyjemna w dotyku i zarazem wytrzymała. Można ją prać w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Wiadomo jednak, że przed przystąpieniem do tej czynności należy sprawdzić zalecenia producenta znajdujące się na metce.

Wiedząc już w jakiej temperaturze prać pościel, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. W naszym asortymencie znajduje się wysokiej jakości pościel, którą można prać i prać, a i tak nie ulegnie przedwczesnemu zniszczeniu. Należy oczywiście dostosować się do powyższych wskazówek i przede wszystkim do zaleceń widocznych na metce. Wówczas zachowa swoje kolory i atrakcyjny wygląd na długi, długi czas.